Motto letošní Noci kostelů bylo Po světle dne totiž nastupuje NOC, kdežto žádné zlo nepřemůže moudrost. Právě takové slunečné odpoledne, které se přehouplo do noci, jsme zažili v Uhříněvsi.

Noc kostelů nám v Uhříněvsi začala už v 17 hodin hrou pro děti a rodiny. Úkoly a kvízy byly schované v kostele i jeho okolí a na dveřích visela, pro všechny případy, nápověda. Tato celonárodní akce totiž není určena jen věřícím, ale má představit a přiblížit společenství, víru či církev různým návštěvníkům - hlavně těm, kteří se křesťanského života běžně neúčastní. Hravá forma pro začátek se vyplatila, s dětmi se zapojili rodiče i prarodiče, ale luštili i dospělí bez potomků. Přišlo také plno návštěvníků, kteří si prohlédli kostel a pokračovali o dům (Boží) dál.

Po mši svaté nás poctila svou přednáškou PhDr. Petra Oulíková, Ph.D., pedagožka z Ústavu dějin křesťanského umění. Mezi hlavní oblasti jejího vědeckého zájmu patří české a evropské barokní umění a tudíž kdysi probádala i náš kostel. Dozvěděli jsme se informace o jeho výstavbě a hlavně o významu svatých ze všech oltářů a jejich provázání s tehdejšími donátory. Člověk se při přednášce nestačil divit, kolika věcí si v interiéru vůbec nevšiml a přitom se na ně při každé mši svaté dívá. Skutečnou raritou je, že na hlavním oltářním obrazu Všech svatých je vyobrazena jedna postava, která svatá není – kněz Čípa, který u císařovny Marie Terezie Savojské vyprosil výstavbu kostela a jeho výzdobu spolufinancoval.

Noc kostelů má být plná lehkosti a nenucenosti, má vytvořit prostor pro setkání či zpřístupnění běžně nepřístupných míst. To se nám podařilo před kostelem, kde se mladí farníci postarali o palačinky, starší o kávu, bylo možné se rozhlédnout od kostela po náměstí a porovnat současný stav s historickými fotografiemi, neformálně si popovídat či vystoupat po točitých schodech na věž a prohlédnout si zvony a vršek chrámové klenby.

Zatímco jsme si užívali venku posledních paprsků, v kostele se už chystaly hlasivky, kytara a noty. Sopranistka Tereza Smoláková a mezzosopranistka Kateřina Schejbalová rozezněly kostel gospely a spirituály tak, že nikdo z posluchačů ani nedutal, zatímco večer se přehoupl v noc.

Návštěvníkům byl letos otevřen i kostel sv. Petra v Dubečku. Pro děti byly připraveny omalovánky a luštění, pamětní razítko a pro dospělé přednáška o historii kostela.

Jak bylo rozvedeno v letošním mottu, v noci se má spát, nikoli pracovat, před tím máme zrekapitulovat den, odpustit sobě i druhým a za odpuštění prosit. Poznání sebe sama, které je plodem zpytování svědomí, je cestou k moudrosti. Moudrost pak přináší sílu pro všední den. Pojďme začít letošní motto naplňovat hned dnešní noc.

Noc kostelů je založena na dobrovolnosti. Obrovský dík tedy patří všem, kteří se na té naší podíleli!

Na shledanou za rok
Petra Vaňková