O sbírce

Tříkrálovou sbírku pořádá každoročně Charita České republiky. Motivací konání této veřejné sbírky je vyjádření úcty k životu, rodině, k soucítění s trpícími a lidmi v nouzi a konkrétní snahou jim pomoci prostřednictvím sociálních projektů v jejich okolí. Úspěch sbírky závisí na aktivitě dobrovolníků, je to největší dobrovolnická akceČR. Celorepublikově se pořádá už 24., v Kolovratech a Uhříněvsi bude letos 12. ročník.

Ke Sbírce se váže také Tříkrálový koncert: letos zazní v neděli 7. ledna 2024 od 18 hodin. V přímém přenosu bude přenášen Českou televizí ČT 1.

Dále jste pozváni na Tříkrálový průvod s velbloudy: historickým centrem Prahy projde v pátek 5. ledna 2024 průvod v čele s třemi králi na velbloudech. Připomene legendu o putování tří mudrců do Betléma za nově narozeným Ježíškem. Od 15:00 bude otec arcibiskup Jan dávat požehnání koledníkům v kostele sv. Tomáše (Josefská 28, Praha 1) a hned po něm začne průvod na Malostranském náměstí. es Karlův most se půjde na Staroměstské náměstí.

V Kolovratech letos začneme mší svatou a požehnáním koledníkům v kostele sv. Ondřeje v sobotu 6. ledna v 9 hodin, koledovat půjdeme hned po mši cca od 9:45. V Uhříněvsi se bude koledovat po nedělní mši svaté od 9:30.

Koledujeme chozením po jednotlivých domácnostech. Každá skupina dostane přidělené konkrétní ulice. Sbírku nelze provádět v prostředcích MHD, obchodech, bankách apod. bez předchozí domluvy.

Koledujeme od mše podle dohody skupin do přibližně 13 – 14 hodin. Pak je rozchod na oběd a podle možností po obědě znovu až do tmy (nebo dokud nedokončíme přidělené území).

Průběh návštěvy je možné si přizpůsobit. Důležité je, že nejdeme žebrat, ale nabídnout lidem požehnání a možnost podílet se na něčem dobrém.

Využití výtěžku sbírky

Výnos Tříkrálové sbírky je tradičně z největší části věnován na podporu záměrů pro lidi v nouzi na území ČR, zhruba desetina výtěžku je určena na pomoc rozvojových projektů do zahraničí (Uzbekistán, Kyrgyzstán). Diecézní záměr v ČR:

V Kolovratech a Uhříněvsi jsme za náš hlavní osobní záměr vyhlásili (již tradičně) podporu dětí ZŠ a MŠ ze sociálně slabého prostředí (obědy ve školní jídelně, příspěvek na školy v přírodě, kroužky apod.), na který použijeme 65% vybraných prostředků.

Možnost přispět online

Na webu tříkrálové sbírky.