Pouť na Světové dny mládeže (SDM) v portugalském městě Lisabonu jsou už u konce. Hned v prvních řádcích Vám ve jménu všech účastníku z Uhříněveské farnosti chceme poděkovat za Vaše modlitby a materiální či finanční dary.

Dny strávené v Portugalsku (26. 7. – 9. 8.2023) každému z nás umožnily více poznat sami sebe, nové přátele, své možnosti, ale také i své limity. Během těchto dvou týdnů jsme navštívili více míst. První byla diecéze Porto, ve které jsme byli umístěni do farnosti Sobreira, na takzvané Dny v diecézích. Zde jsme poznávali portugalskou kulturu, jídla a jiné zvyklosti. Děkujeme všem rodinám, ve kterých jsme měli možnost bydlet za vstřícnost, krásné přátelství a pomocnou ruku. Vážně si vážíme příležitosti být v rodinách, neboť si uvědomujeme, že ne každý účastník měl tuto možnost. Dalším místem byl Lisabon, kde probíhaly samotné SDM. S mladými jsme se zúčastnili katechezí v Českém centru a dalších jiných aktivit. Dále jsme navštívili různé připravované programy a památky v samotném srdci Lisabonu. Myslím si, že každý si našel to, co mu nejvíce vyhovovalo a co ho zajímalo. Ústředním momentem SDM bylo setkání se svatým otcem Františkem. To se nám povedlo během uvítacího ceremoniálu, křížové cesty nebo během vigilie či závěrečné mše svaté. Svatý otec František nás povzbudil mnohými slovy a myšlenkami, přičemž zmíním jednu: „Sice se nám může stát, že v životě upadneme, ale nesmíme nikdy zapomenout vstát“. Posledním místem, které jsme navštívili v Portugalsku, byla Fatima – Mariánské poutní místo. Zde jsme také pocítili vřelé přijetí, ochotu organizátorů a také jsme mohli načerpat posilu z milostivého a modlitbou prosáknutého místa.

Myslím, že každý z nás je plný dojmů a myšlenek. Neváhejte si nás zastavit a zeptat se nás, na to, co by Vás zajímalo. Když Vám budeme schopni odpovědět, rádi Vám informace sdělíme a zážitky povyprávíme. Ještě jednou Všem Děkujeme za Vaši blízkost a pomoc.

Několik fotografií najdete v galerii.

Juraj Begany